logo
header

O mede

Ľudia med poznajú od pradávna ako prírodné sladidlo a prostriedok pri liečbe rôznych ochorení.

Čo je vlastne med?

Med sladká viskózna látka je produkovaná včelou medonosnou, získavaním nektáru z kvetín rastlín. Včela medonosná transformuje nektár kvetí na med, proces na nazýva regurgitácia a odparovanie. Včely ukladajú potravu v rámikoch vo vnútri úľa. Med sladne vďaka monosacharidom fruktózy a glukózy. Nadobúda porovnateľnú sladkosť ako kryštálový cukor. Má unikátne vlastnosti a rozsiahle využitie v potravinárstve a liečiteľstve. Je dokonalou prírodnou náhradou kryštálového cukru a iných sladidiel. Med má unikátne zloženie s obsahom vody cca 16% až 18%, zabraňuje šíreniu mikroorganizmov a baktérii. A vyniká dlhou trvanlivosťou.

Avšak med obsahuje aj rôzne látky , ktoré nemusia byť zdraviu prospešné pri podávaním  dojčatám a malým deťom , preto by sa malo jeho podávanie dojčatám konzultovať s lekárom. Predsa med sa môže nazvať aj prírodná medicína a vo veľkom množstve môže vyvolať opačný efekt ako si prajeme. (to sa týka každej potraviny)

Med a jeho zloženie

Med je zložený z rôznych druhov cukrov, vody  a ďalších zložiek ako je peľ, vitamíny, hormóny a iné. Zloženie medu vždy je závisí na tom, aké kvety navštívi včela, v akej lokalite a v akom období .
Preto je dôležité aký med konzumujeme, môžem napísať že najvhodnejšie je konzumovať med z oblasti v ktorej sa najviac zdržiavame.

Na našom území sa vyskytuje väčšinou med repkový, agátový, lipový, medovicový a lesný.
Za zmienku stojí spomenúť medicínsky med určený výlučne na terapeutické účely s antibakteriálnymi účinkami.

Slovenský med

Na našom území ma včelárstvo obrovskú tradíciu. Chov včiel na Slovensku nadviazal na brníctvo , ktoré bolo spomenuté na našom území už v roku 448 po Kr., hlavne nápoj Medos (medovina) .
Včelárstvo sa stalo v 11 až 12 storočí súčasťou poddanského hospodárstva na Slovensku. Med bol dôležitým obchodným tovarom na našom území.
Včelárenie je tipickým znakom Slovanov a naše medy patria k najkvalitnejším na svete.

Med v medicíne

Liečenie včelími produktami sa nazýva apiterapia.

Zvyšuje obranyschopnosť organizmu množením populácie probiotických baktérií v črevách. Vďaka antioxidantom obsiahnutých v mede pôsobí preventívne proti rakovine hrubého čreva. Pomáha pri žalúdočných vredoch, zápche, hnačke, pri chorobách pečene, žlčníka, pri dlhodobom zápale žalúdka, dvanástorníka a hrubého čreva. Pri prekyslení žalúdka znižuje kyselinu na polovicu. Vzhľadom k zloženiu cukrov je možné použitie aj pri diabetes mellitus. Med podporuje krvotvorbu. Medovicové medy pomáhajú pri vysokom krvnom tlaku. Med pôsobí liečivo pri angíne pectoris a ďalších srdcových ťažkostiach. Med je tradičný prostriedok proti chrípke a nachladnutiu, v spojení s citrónom jeho látky pôsobia ešte lepšie. Užívaný na večer (jedna lyžička) pomáha proti nespavosti, nepokojnému spánku, nervozite a podráždenosti.